Kostol Sedembolestnej Panny Márie Martin-Sever

Horčičné zrnko

"Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi,
ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre,
takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky." (Mk4,31-32)

 

Späť na hlavnú stránku

 

AKO DLHO BUDEM ŽIŤ?

            Istá švajčiarska univerzita vypracovala online test, ktorý umožňuje - ak do počítača vložíte vlastné zdravotné údaje - vypočítať čas vašej smrti. Samozrejme len s hrubou pravdepodobnosťou, ak sa nič zvláštne a nepredvídateľné nestane.
            Švajčiarsky novinár a náboženský redaktor Lorenz Marti, ktorý prešiel týmto testom, napísal: „Test mi povedal, že sa môžem dožiť 90 rokov. Je to celkom radostná perspektíva! I keď som tomu trochu pomohol!
            Pri prvom pokuse mi totiž vyšlo, že sa dožijem len 89 rokov, čo som považoval za škodu. Ak už mám byť tak starý, rád by som oslávil ešte deväťdesiatku!
            A tak som sa skúsil otestovať ešte raz. V teste bola totiž otázka, na ktorú som mohol odpovedať aj inak. Nevedel som, či mám zakrúžkovať, že som „častejšie depresívny“ alebo „že som v podstate dobre naladený“. Spočiatku som zvolil „depresívny variant“, z čoho mi vyšlo spomínaných 89 rokov života. A tak som sa rozhodol, že to zmením, a dosiahol som vek 90 rokov.
            Lenže som si uvedomoval, že nie som vždy šťastný. A tak som podnikol tretí pokus a zakrúžkoval som naraz obe možnosti. Znie to síce trochu protirečivo, ale mňa to asi najlepšie vystihuje. Často som depresívny, ale v podstate som dobre naladený. A hľa – vyšiel mi vek 90 rokov! 25. apríla roku 2042 by som s trochou šťastia mohol osláviť svoje deväťdesiate narodeniny!
            A zatiaľ, keď som takto špekuloval, v predstave sa mi vynoril múdry Seneca zo starovekého Ríma, ktorý hľadiac na obrazovku počítača krútil nado mnou hlavou. Pre Senecu počet rokov života nehral nijakú rolu. Svedčia o tom jeho výroky: „Človek môže byť starý bez toho, aby skutočne žil.“ Inými slovami: „Nie je málo času, ktorý máme, ale je veľa času, ktorý nevyužijeme.“
            Takže čo s rokom 2042?
            Radšej sa chcem držať rady filozofa Senecu a žiť život už teraz, každý deň. Bez ohľadu na to, ako dlho bude trvať. Aj jezuita Anthony de Mello v tomto smere podobne radí: „Buď tam, kde si, a to celkom naplno. Život nespočíva vo včerajšku a ani sa neskrýva v zajtrajšku. Je v prítomnosti.“

(spracované podľa Viliama Judáka, Dať životu dušu, str. 177)